Cvičení s PULLEREM

Metoda tréninku s dvěma kruhy odlišuje Puller od ostatních produktů a dodává mu mnoho předností. Stačí vám tři jednoduchá cvičení po dobu 20 minut a váš pes vydá tolik energie jako při běhu na 5 km. Tato cvičení posilují všechny svalové partie, váš pes si vylepší fyzickou kondici a intenzita tréninku, která vyžaduje velké soustředění a postřeh, psa příjemně a pozitivně vyčerpá i psychicky hravou a zábavnou formou.

Na trénink s Pullerem můžete navázat i soutěžením v novém psím sportu Dog Puller. Vše o sportu ZDE.

BĚHÁNÍ

Cílem cvičení je uchopování kruhu za běhu. Pokud váš pes rád aportuje, chytání Pulleru ho bude bavit. Pro mnohé psy je to mnohem atraktivnější, než aportování míčku. Navíc je tento cvik zdravější, protože pes chytá kruh ve výšce, zároveň v pohybu, takže nemusí prudce brzdit jako u míčku, který se často zastaví v trávě a celkový pohyb může být mnohem plynulejší, tudíž šetrnější.

Nejdůležitější je v začátku, aby se psovod naučil správně kruh házet - POZOR - NEHÁZÍ se naplocho jako frisbee, ale na výšku, aby se kruh kutálel. Když se pes vrací, hoďte druhý kruh, váš pes tak bude běhat mnohem intenzivněji. Běhání pro Puller je hra. Běžnou chybou při provádění tohoto cvičení je příkaz "Přines". Nejde o klasický nácvik aportu jako s činkou, ale o intenzivní cvičení běhu a postřehu. Proto při příchodu psa s Pullerem nevyžadujte předání do Pulleru ruky, jinak se hra stane nudnou a zájem psa brzy opadne. Naopak využijte oba kruhy a k udržení pozornosti psa použijte raději povel "puller". Váš trénink tak bude pro psa velmi zábavný a efektivní a pro vás pohodlný.

Upozornění: Vždy přizpůsobte intenzitu tréninku kondici, věku a zdravotnímu stavu vašeho psa! Trénink má skončit ve chvíli, kdy má pes ještě zájem a chuť pokračovat.

SKÁKÁNÍ

Při skákání je smyslem cvičení střídavé uchopování Pullerů ve výskoku. Základem pro trénink skoků (výskoků) je opět použití obou kruhů. Cílem pro psa není získat kruh, ale uchopit jej ve výskoku, po dopadu pustit a vyskočit pro druhý kruh.

Přimějte psa, aby chtěl Puller ve vaší ruce chytit. Zvedněte ho do výšky tak, aby se pes musel pro Puller vyskočit. Nedávejte Puller psovi nad hlavu, veďte Puller tak, aby byl výskok plynulý. Nechte psa Puller uchopit, až bude pes ve vzduchu. Puller můžete v této fázi pustit nebo držet po celou dobu skoku. Nechte psa dopadnout na zem. Dbejte na to, aby pes dopadal na všechny nohy. Pak mu ukažte druhý kruh a převeďte jeho pozornost, aby první pustil a vyskočil uchopit druhý. Takto cvičení pokračuje stále dokola.

Intenzita skoků závisí na vašem zacházení s Pullerem. Můžete nechat psa vyskakovat do malé výšky. To je vhodné pro méně náročné cvičení. Dělejte psovi přestávky nebo upravujte intenzitu podle potřeby.

Upozornění: Intenzitu cvičení přizpůsobte kondici, zdravotnímu stavu a věku psa. Pokud tento cvik provádíte se štěňaty mladšími 1,5 roku, dělejte jen mírné skoky. U velkých a obřích plemen hleďte na odraz ze zadních nohou a dopad na všechny čtyři nohy zároveň.

PŘETAHOVÁNÍ

Cvik, kterým psa nejlépe s Pullerem seznámíte, je přetahování. Přetahováním také prokládejte běhání a skákání, aby byl trénink pro psy atraktivní. Nechte psa uchopit kruh a přetahujte se s ním. Pokud pes vrčí, berte to jako součást hry a radost z boje. Udělejte přetahování zábavné a nechte psa vyhrát. Opět využijte oba kruhy. Jakmile se pes zakousne a vyvine tah, pustťe Puller nebo mu nabídněte druhý kruh. I u přetahování je nutné střídání kruhů, nikoliv tahání jednoho kruhu. U méně motivovaných psů můžete soutěživost a radost z přetahování podpořit protitahem. Dbejte na to, aby pes uchopil Puller naplno, tedy stoličkami. Přetahování posiluje krční a šíjové svalstvo, svalstvo čelistí a pevný skus. Skvěle doplňuje další cvičení a psům dává radost z výhry.

POZOR: Puller není určen primárně k přetahování. Netahejte se se psem o jeden kruh. Nedovolte mu škubat a úporně tahat. Takové přetahování bez výměny kruhu vede ke špatným návykům, pes poškodí Puller v jednom místě a může ho brzy zničit. Přetahování je jen doplněk hry a tréninku. Pokud chcete využít Puller především pro přetahování kvůli přípravě na jiné sporty, zvolte Puller MAXI.

Přetahování můžete zatraktivnit několika způsoby.

Psi se mohou přetahovat spolu. Pro přetahování více psů doporučujeme Puller MAXI. Psi totiž při vzájemném přetahování překusují, posouvají se k sobě a Pullerem kroutí, což může vést k jeho přetržení. Při přetahování s majitelem není Puller vystaven kroucení ani vzájemnému protitahu ve velké blízkosti a Puller tak více vydrží.

Upozornění: U toho cviku dbejte na bezpečnost. Nedovolte, aby vzájemná hra vedla k rvačce.

Puller můžete navléknout na pevně ukotvenou tyč (nebo k ní přivázat silným popruhem) a pes se může přetahovat sám. Cvičení dělejte pod dozorem.

ZAVĚŠENÍ

Pokud jste fanoušci bull sportů a chcete trénovat disciplíny jako je High Jump, Hang Time nebo Wall Climbing nebo chcete jen svému psovi dopřát jiný druh zábavy, můžete vyzkoušet zavěsit Puller do různé výšky dle fyzické kondice a schopností psa a nechat jej zakousnout se do Pulleru visícího shora.

Pes může na Puller vyskočit a snažit se Puller ve skoku chytit a udržet se na něm. Můžete také psa zdvihnout k visícímu Pulleru a cílem jeho snažení bude udržet se v zákusu ve visu co nejdéle. Další možností je zavěsit Puller tak, aby na něj pes dosáhl ze země a pouze tahal směrem shora dolů, což posiluje jiné svalové skupiny než přetahování na všech čtyřech.

Upozornění: Ani při tomto cvičení se kreativitě meze nekladou. Vždy dbejte na bezpečnost vašeho psa.

PLAVÁNÍ

Puller je velmi lehký, výborně plave na hladině a dobře se ve vodě psům uchopuje, je ideální pro vodní radovánky.

Puller můžete u vody využít k aportování do vody nebo k motivaci u psů, kteří se do vody bojí. Pokud váš pes Puller miluje a nechce se mu do vody, zkuste ho motivovat Pullerem. Vyberte místo na mělčině, kde si se psem budete hrát jako obvykle, aby vnímal spíš hru než vodu. Postupně psovi házejte Puller dále od břehu, ale jen tak aby sám stačil. Mnoho psů se tímto způsobem osmělilo a naučilo se plavat.

Upozornění: Nikdy psa nevhazujte do vody ani ho do ní nenuťe násilím nebo předstíráním, že se vám něco děje. Pes musí získat odvahu sám. V létě dejte pozor na přehřátí, i pes, který běhá do vody se může přehřát!